Kopijuoti ar NEkopijuoti kitų valstybių patirtį?

Yra nuomonė, kad neverta ar net neįmanoma kopijuoti kurios nors valstybės patirtį arba modelį į kitą valstybę ir konkrečiai į Lietuvą. Kiek suprantu turima omeny šveicariška vizija arba modelis Lietuvai, prie kurio AšLietuvai dirba nuo 2015. Jei gerai suprantu, tai vietoj to siūloma lietuviams susikurti unikalų ar originalų sėkmės modelį arba sprendimą.

Taip, gali būti, kad tam tikrais atvejais kopijuoti patirtį neverta ar neįmanoma.
Be to mes ir nesiūlome aklai arba copy paste kopijuoti Šveicariją, o siūlome ją kaip vizijos platformą.

Tyrimai kuriuos darė AL bei kitos darbo grupės privedė prie tam tikrų išvadų ir strategijos kurią AL naudojame jau ne pirmi metai:

1.Ilga istorija rodo, kad lietuviai nesugeba patys savęs išsitraukti iš duobės. Todėl būtina ieškoti išorinės pagalbos lyg giliai įklimpusiam automobiliui reikia traktoriaus pagalbos. Lietuva yra PER DAUG GILIAI įklimpusi.
2. Yra nesuskaičiuojamai daug pavyzdžių kaip valstybės sėkmingai kopijavo kitų valstybių patirtį ir, manau, sėkmės atvejų daugiau. Demokratija yra graikų modelis. Parlamentas yra romėnų modelis. Popieriniai pinigai yra kinų. Milžiniškas kiekis technologinių išradimų ir sistemų yra perkelta iš vienų šalių į kitas.
3. Konkrečiai kalbant apie šveicarišką viziją – primenu, kad vizija yra nekritikuotinas dalykas, analogiškai kaip vulkanas iš kurio veržiasi lava. Vizija kaip ir vulkanas yra emocinis koncentratas. Vizijos tikslas yra teikti bekraštę motyvaciją arba energiją. O kaip vizija išskleidžiama į konkrečius tikslus arba kaip ji įgyvendinama – tai jau gali ir turi būti diskusijų arba racionalios kritikos objektas, tai išvis kita tema. Mūsų atveju šveicariška vizija Lietuvai yra kartelės vizijoms kėlimas, skatinimas ir provokavimas kitus kurti geresnes vizijas ir apskritai iš esmės diskutuoti Lietuvos vizijos klausimą. Šveicariška vizija2070 nėra galutinė versija, nepretenduoja į vienintelę viziją, kurią būtina pulti įgyvendinti, bet ji yra tūkstančių idėjų ir kitų vizijų sujungimas į kompleksinį sprendimą. Tai atvira vizija tobulinimui ir net pervardinimui, tačiau tai kartelės lygis, žemiau kurio nebegalime leistis ir AšLietuvai sąmoningai šią kartelę užkėlė. Mes provokuojame vizijų Lietuvai kūrimo lenktynes. Daugiau apie tai čia https://aslietuvai.org/vizijos-duk/
4. Jeigu kas nors sugebės sukurti unikalų arba originalų sprendimą – tai bus stebuklas ir fantastika! Mes visi to labai norime. Tačiau dabartinės dramatiškos būklės Lietuvoje atveju mums pradžiai reikia bent jau išsigelbėti iš demografinės katastrofos ir komos, o po to kalbėti apie unikalius-originalius sprendimus. Šiuo momentu turime per mažai laiko ir resursų tam, kad kurtume unikalius-originalius sprendimus. Pastarieji reikalauja labai didelių resursų, tai didelė prabanga.

Taigi būtent dėl šių priežasčių dabartinė AšLietuvai strategija yra nustatyti tikrąsias Lietuvos būklės diagnozes ir nedelsiant ieškoti pačių geriausių sprendimų per visą žmonijos istoriją. Tik pačių geriausių! Kai sustabdysim susinaikinimo procesą – tada galėsim užsiimti unikaliais-originaliais sprendimais

PS: Visi kam konkrečiai įdomus vizijos Lietuvai kūrimas renkasi čia https://www.facebook.com/messages/t/412882505571602