Leksinė Idėjų dienos 2009 analizė

Praėjusių metų „Nacionalinė idėjų diena“ atskleidė, kad visuomenės mintis labiausiai fokusuota į moralės, demografijos, kūrybiškumo ir ekonomikos proveržį. Leksinė Idėjų dienos analizė padėjo išgryninti štai tokį apibendrinamąjį žodžių debesį: daugiau vaikų skatinti žmonės jaunimo darbo renginiai galimybės.

https://www.alfa.lt/straipsnis/10370324/2009-uju-idejos-pilieciams-svarbiausia-demokratija-ir-vertybes

Pirmosios Lietuvos istorijoje komandų „Darom“ ir „Aš Lietuvai“ organizuotos pilietinės idėjų surinkimo akcijos metu 2009 m. lapkričio 7 d. buvo sukaupta 3000 siūlymų. Per metus elektroniniu būdu buvo surinkta dar apie 500 idėjų. Idėjos sugrupuotos pagal specialias akcijos organizatorių bei piliečių pasiūlytas problemines kategorijas: pasitikėjimas, vienybė, valdymas, bendruomenės, demografija, emigracija, kūrybiškumas, darbo vietos, kultūra ir daug kitų.

Nors pasirodė, kad sukauptos idėjos labai įvairios tiek temos požiūriu, tiek sudėtingumo lygiu ir emocingumu, visgi tyrimai įvairiais skerspjūviais jau dabar leidžia daryti tam tikras itin svarbias išvadas apie tai, ką Lietuvai sufleruoja tautos išmintis.

Praėjusių metų „Nacionalinė idėjų diena“ atskleidė, kad visuomenės mintis labiausiai fokusuota į moralės, demografijos, kūrybiškumo ir ekonomikos proveržį. Leksinė Idėjų dienos analizė padėjo išgryninti štai tokį apibendrinamąjį žodžių debesį: daugiau vaikų skatinti žmonės jaunimo darbo renginiai galimybės.

Idėjų hierarchijoje dvi aukščiausias pozicijas užėmė vertybių, etikos, bendravimo, susivienijimo klausimai, tampriai susiję su e.demokratija, e.konstitucija, e.valstybe. Pradėdami idėjų įgyvendinimo darbus, judėjimas „Aš Lietuvai“ jau surengė dvi konferencijas: „Lietuvos proveržis: susivienijimas dėl bendrų vertybių“ ir „e.Demokratija: įvesti“.

Vertybių konferencijos metu sudaryta tokia vertybių vertikalė: šeima, meilė, tiesa, sąžiningumas, laisvė, tikėjimas, pagarba, atsakomybė, tolerancija, tėvynė. Bendras tyrimas parodė, kad šalies proveržiui būtinas žmogiško bendravimo proveržis, šiam pasiekti reikalinga išgryninti vertybinį valstybės ir tautos pamatą. Reaguodami į visuomenėje tvyrančias nuotaikas, judėjimas „Aš Lietuvai“ pradėjo kurti programą, skirtą suvienyti visuomenę Lietuvos ateities vizijos apmąstymui ir pozityvios bei konstruktyvios mentalinės vystimosi programos sukūrimui. Programos sudedamosiomis dalimis tapo gegužę pradėta kasmetinės svetingo bendravimo ir draugiškumo Labos dienos šventės tradicija ir Ateities Laikraščio projektas.

Virtuali idėjų talka atvedė prie e.Demokratijos idėjos ir pamąstymų, kad Valstybės galia ir resursai dėl uždarumo veikia patys prieš save, – Valstybės programinė įranga uždara, veiklos skaidrumas kelia opių klausimų, duomenys neprieinami. Anoniminė politikų apklausa parodė, kad tautai būtini nauji kokybiški, įkvepiantys, suvienijantys lyderiai, reikalinga idėjinė-vertybinė vienybė ir būtinas idėjinis-konceptinis šuolis. Būtent todėl konferencijoje „e.Demokratija: įvesti“ pradėtas tęstinis e.demokratijos paslaugų ir priemonių populiarinimo bei bendros vystimosi strategijos sukūrimo darbas.

Artimiausiu metu ruošiamasi pradėti trečios idėjų reitingo pozicijos įgyvendinimo darbus bendru pavadinimu – „Bendravimas ir ekonomika: du viename“. Projektas apjungs komunikacijų ir ekonomikos, alternatyvių ekonominių sistemų, bendruomeninių ir virtualių pinigų, atvirų ekonominių sistemų temų nagrinėjimą.

Judėjimas „Aš Lietuvai“ tęsia bendradarbiavimą su „Darom“ komanda, kurios iniciatyva birželio 12 dieną organizuojama „Nacionalinė idėjų diena: Lietuva 2030“, ir kartu su „Lietuva 2030“ prisideda prie šios akcijos organizavimo, kaip vieno iš prioritetinių metų renginių. Po Idėjų Dienos ir virtualaus idėjų šturmo bus pratęstas surinktos medžiagos apdorojimo ir studijų darbas, pasinaudojant judėjimo sukurtais įrankiais ir jau išbandytomis technologijomis. Judėjimas „Aš Lietuvai“ tradiciškai kviečia visus norinčius prisidėti prie neabejotinai naudingo ir įdomaus darbo.